Klub młodzieżowy
Projekt skierowany jest do młodzieży dorastającej w placówkach opiekuńczych oraz formach pieczy zastępczej, będącej na etapie usamodzielniania, bądź tuż przed nim. Przewiduje się, że w projekcie weźmie udział łącznie około 25 osób w wieku 16-19 lat. Dzieci i młodzież wychowujący się w rodzinach zastępczych bądź placówkach opiekuńczo-wychowawczych wymagają objęcia ich szczególną opieką w momencie wkroczenia w etap usamodzielniania. Odpowiednio ukierunkowane, efektywne oddziaływania zminimalizują ryzyko wystąpienia u nich zjawiska wykluczenia oraz dadzą szansę na to, że nie powielą oni dysfunkcyjnych wzorców funkcjonowania ich rodzin pochodzenia. Diagnoza społeczna przeprowadzona przez Fundację „Tęcza Serc” w partnerstwie z Centrum Rozwoju Społeczno Gospodarczego wskazuje na niedostateczną dostępność wsparcia indywidualnego i społecznego dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem, w tym brak klubów młodzieżowych i bezpłatnej oferty pomocowej dostosowanej do specyfiki młodzieży usamodzielnianej w wieku 16-21 lat. W pracy z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem w niewystarczającym stopniu stosuje się innowacyjne metody pracy, takie jak survival czy woodcraft. Z dotychczasowych doświadczeń w realizacji zadań podobnego typu wynika, że młodzież w okresie adolescencji trudno zachęcić do udziału programach pomocowych opartych jedynie na klasycznych, terapeutycznych formach pomocy.
Ciekawa i innowacyjna formuła zajęć wpłynie na wzrost motywacji młodych ludzi do uczestnictwa w zajęciach oraz podniesie skuteczność ich oddziaływań. Survival proponuje młodym ludziom przeżycie przygody i aktywność ruchową, satysfakcję z radzenia sobie w trudnych warunkach, przekładającą się na wzrost poczucia własnej skuteczności i samodzielności.
Dodatkowo, na tym etapie rozwoju ważne jest, aby młodzi ludzie mieli możliwość współdecydowania o sprawach ich dotyczących , uczestniczenia w podejmowaniu decyzji i brania za nie odpowiedzialności. Dzięki temu umacnia się w nich poczucie własnego sprawstwa, a co za tym idzie, zmniejsza lęk przed niezależnością. Dlatego też, młodzież objęta programem, włączona będzie w decydowanie o jego charakterze poprzez uczestniczenie w zebraniach społeczności, częściowe określanie zakresu merytorycznego spotkań edukacyjnych (na podstawie zgłaszanych przez nich problemów), współdecydowanie o miejscach wyjść.
Wspólne ognisko i wyjazd do Berlina
http://www.radioszczecin.pl/210,737,16022014-zachodniopomorska-fundacja-pomocy-rodzi
http://www.radioszczecin.pl/276,569,nie-czuja-sie-kosmitami-reportaz
W listopadzie 2013 roku na potrzeby Klubu "KĄT" wystąpiliśmy o kolejne pomieszczenia. Całosć atrakcyjna, ale w bardzo złym stanie. Remont był okazją do terapii przez pracę : )