Ośrodek Diagnozy i Terapii FAS / "PO MALUCHU !?" - Kampania Społeczna

"PO MALUCHU !?" - Kampania Społeczna

www.pomaluchu.pl

 

PO MALUCHU !? – takim zaproszeniem zaczyna się często zakrapiana impreza. Można powiedzieć, że nic w tym złego, gdy zachowa się rozwagę i umiar. Jednak dla kobiety w ciąży umiar ten zawsze oznacza ZERO ALKOHOLU WE KRWI! W przeciwnym razie hasło to może przybrać inne znaczenie – tragiczne w skutkach.To bardzo realne zagrożenie – wiele kobiet w ciąży uważa, że mały drink czy piwko nie zaszkodzi maluchowi. Zgadzają się na wypicie „po maluchu”. Funkcjonuje wiele mitów, którymi się tłumaczą: że dziecko lepiej śpi, jest spokojniejsze, że ponoć nawet lekarze zalecają lampkę wina, że na początku ciąży można… NIE MOŻNA!

Kampania społeczna „PO MALUCHU !?” promuje abstynencję w czasie ciąży wśród młodych ludzi w wieku 16-30 lat, korzystających z usług lokali studenckich, pubów, dyskotek, lokali gastronomicznych. Docieramy do nich z informacją, że kobieta pijąca alkohol w czasie ciąży może zaszkodzić życiu i trwale uszkodzić zdrowie swojego dziecka.

Kampania trwała w dniach od 28 września do 12 października 2012 Główny nacisk połozylismy na plakaty i ulotki : plakaty w lokalach Szczecina, w tramwajach, autobusach, na uczelniach, w kościołach, przychodniach i innych miejscach. Różnego typu billboardy na terenie miasta. Tablice na telebimach. Kampanii towarzyszyła wystawa prac plastycznych oraz ogólnopolska konferencja naukowa. Wspierali nas nasi patroni telewizyjni, prasowi, radiowi, internetowi. Mecenasem wystawy i kampanii jest Miasto Szczecin. Patronat honorowy objęła członek zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Anna Mieczkowska. Ambasadorem kampanii była Małgorzata Krzystek. 

NIE MA BEZPIECZNEJ DAWKI ALKOHOLU W CIĄŻY!

NAWET MAŁA ILOŚĆ SZKODZI ŻYCIU DZIECKA!

 

Program kampanii

Okres trwania kampanii: 28 wrzesień – 12 październik 2012 r.

1. Otwarcie wystawy (inauguracja)

Inauguracja wiązała się z otwarciem wystawy prac konkursu plastycznego „Ważne dziewięć miesięcy bez alkoholu”, organizowanego przez Fundację „Tęcza Serc” w czterech edycjach na przestrzeni lat 2007-2011. Wybraliśmy nagrodzone i najciekawsze plakaty, promujące ideę abstynencji w ciąży. Otwarcie wystawy i inauguracja odbyły się w Urzędzie Miasta Szczecina, 27 września 2012 r. Tam też miała miejsce konferencja prasowa, podczas której Prezes Fundacji Tęcza Serc, Katarzyna Gołębiowska i Ambasador kampanii, Małgorzata Krzystek, dokonały uroczystego odsłonięcia plakatu kampanii. Wystawę można było oglądać w Galerii Prezydenckiej Urzędu Miasta do 5.10.2012 r., a w Zamku Książąt Pomorskich (hol wschodniego skrzydła, przy wejściu do Opery na Zamku)  - do końca października 2012 r.

2. Kampania właściwa (koncentracja przekazu)

W dniach 28.09-12.10 na terenie miasta Szczecina odbyła się kampania właściwa. W lokalach, klubach, pubach i punktach gastronomicznych oraz autobusach, tramwajach, na uczelniach, w kościołach, przychodniach i innych instytucjach - rozwieszone były  plakaty kampanii. W mieście widoczne były billboardy i inne nośniki, nasz przekaz pokazały uliczne telebimy.

3. Konferencja naukowa (wzmocnienie)

W dniu 4 października 2012 r. w Hotelu Campanile odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa na temat „Dziecko z Płodowym Zespołem Alkoholowym – możliwości pomocy na podstawie doświadczeń własnych”. Uczestnikami tego wydarzenia byli: nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, psychoterapeuci, pracownicy ośrodków. Prowadzący to eksperci Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), eksperci Fundacji Tęcza Serc, z wieloletnim doświadczeniem pracy z dziećmi FAS/FASD i ich rodzinami. Wydarzenie ma charakter cykliczny, to już czwarta konferencja Fundacji na ten temat, a trzecia ogólnopolska. Ostatnia odbyła się 12 października 2010 r.

4. Kampania stała (podtrzymanie)

Planowana jest w okresie od 12.10.2012 r. do końca roku szkolnego 2012/2013 (czerwiec 2013). Nośniki w lokalach nie zostaną zdjęte z datą zakończenia kampanii właściwej. Również część innych nośników będzie wykorzystywana przez dłuższy czas. Natomiast wystawa prac konkursowych „Ważne dziewięć miesięcy bez alkoholu”, eksponowana w Zamku Książąt Pomorskich, przyjmie charakter ekspozycji przechodniej: będzie prezentowana w szkołach podstawowych Szczecina (po 2-3 tygodnie w jednej placówce).

Chętne szkoły ze Szczecina mogą się zgłaszać.

 

http://www.youtube.com/watch?v=DvMglxm5eEY

 

 

Darmowy Program PIT
Dziękujemy za wsparcie:

Kontakt

Zachodniopomorska Fundacja
Pomocy Rodzinie
"Tęcza Serc"


ul. Kolumba 60
70 - 035 Szczecin

Fundacja jest czynna:

pn i pt: 10:00-14:00
śr: 11:00-17:00

tel. 508 170 803
tel/fax (091) 433 27 27