Wczasy socjoterapeutyczne dla rodzin zastępczych
Raz w roku w okresie wakacyjnym Fundacja organizuje dla rodzin Wczasy Socjoterapetyczne. Adresatami programu są rodziny zastępcze wraz z dziećmi przyjętymi i naturalnymi do 18 roku życia, zamieszkujące na terenie województwa zachodniopomorskiego. Preferowany w programie jest udział całej rodziny. Bierzemy pod uwagę, że są również osoby samotnie zajmujące się opieką zastępczą i one także uczestniczą we Wczasach.
Miejsce, w którym organizujemy wypoczynek jest Zespół Placówek Oświatowo-wychowawczych "Szkuner" (Dom Wczasów Dziecięcych ) w Myśliborzu. Budynek położony nad malowniczym Jeziorem Myśliborskim. Rodziny mają możliwość wypoczynku i integracji, dzieci mają zorganizowane całodniowe zajęciaedukacyjno-rekreacyjne, natomiast dorośli prócz wypoczynku uczestniczą w warsztatach socjoterapeutycznych.
Cele:
- Integracja rodzin zastępczych.
- Wsparcie rodzin zastępczych w rozwiązywaniu trudności wychowawczych w życiu codziennym.
- Wskazanie sposobów radzenia sobie z emocjami w codziennym życiu.
- Otwarcie na relacje z innymi.
- Skuteczna komunikacja.
- Relaksacja i wypoczynek czynny.
W tym działaniu współpracowaliśmy z:
Domem Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu.
Urzędem Miasta Szczecin wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej.
Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Szczecinie.
- rok 2007 pierwsze wczasy mogliśmy zorganizować dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Szczecin.
- Rok 2008 projekt współfinansowany był przez Urząd Marszałkowski.
"W dniach 21-28 września 2008 roku mieliśmy szczęście uczestniczyć w drugiej edycji wczasów socjoterapeutycznych "Tęcza serc w moim domu" dla rodzin zastępczych i placówek rodzinnych, zorganizowanych przez Zachodniopomorską Fundację Pomocy Rodzinie "Tęcza Serc". Zamieszkaliśmy w gościnnym i bardzo przyjaznym Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu prowadzonym przez pana dyrektora Jana Jakubów.
Był to dla nas czas nie tylko tak potrzebnego wypoczynku i relaksu, ale również doskonalenia naszych kompetencji opiekuńczych, wzmacniania poczucia własnej wartości i uczenia się jak radzić sobie z trudnościami. Służyły temu codzienne warsztaty socjoterapeutyczne dla opiekunów oraz indywidualne konsultacje. W tym czasie nasze dzieci otoczone były opieką pedagogiczną. W grupach wiekowych uczestniczyły w zajęciach plastycznych, grach i zabawach, spacerach. Miały możliwość oglądania bajek i filmów, wyjścia do muzeum, zabawy na dyskotekach. Codziennie z opiekunami mogły korzystać z basenu pływackiego. Kolejne atrakcje to wspólny wyjazd do leśnego rezerwatu, a potem rodzinne grzybobranie; przejażdżka łodzią motorową po Jeziorze Myśliborskim; dwukrotne grillowanie przy muzyce i tańcach w "Grzybolandii". Integracji dorosłych służyły oprócz warsztatów wieczorne spotkania świetlicowe. Mogliśmy wymienić się doświadczeniami, przekazać sobie cenne informacje, pożartować, wzajemnie się wspierać.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wczasów i umożliwili naszym rodzinom wspólny wypoczynek."
Monika mama zastępcza
- Rok 2009 to wsparcie zarówno Urzędu Miasta, jak i Urzędu Marszałkowskiego.
ROK 2010
Wczasy za nami, Kto nie był niech żałuje. Dopisała pogoda, dopisały nastroje, Pan Mirek wszystko dobrze przygotował, zorganizował. Na wczasy w tym roku pojechało nas ponad 120 osób, to dużo więcej niż dotychczas.
Wczasy mogliśmy zrealizować dzięki wsparciu finansowemu Urzedu Miasta Szczecin oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego - dziękujemy.
ROK 2011
W ramach wczasów zorganizowano:
- warsztaty socjoterapeutyczne dla dorosłych;
- wykład z warsztatami psychoedukacyjnymi;
- wyjścia na plażę;
- wyjazdowe imprezy integracyjne na Ranczo Radzicz;
- wycieczki;
- przedstawienie teatralne dla młodzieży;
- turniej tenisowy;
- rodzinne regaty żeglarskie;
Ponadto rodziny mogły skorzystać z konsultacji psychologa.
Wczasy juz kolejny raz odbyły się dzięki wsparciu Urzędu Miasta Szczecin oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.