Nasze działania / Tęczowy Klub Filmowy

Tęczowy Klub Filmowy

Wczesną jesienią 2013 roku rozpoczęły się spotkania "Klubu Filmowego", a jego pomysłodawczyni p. Agnieszka z dużym zaangażowaniem skupia w nim młode talenty.

A skoro talenty, to niech sami opowiedzą co też tam robią.

 


 Szczecin, dn. 27.11.2013 

 

Tęczowy Klub Filmowy - wrażenia

Nasza grupa nazywa się TĘCZOWY KLUB FILMOWY. Spotykamy się w każdą środę od września. Ogólnie zajmujemy się oglądaniem filmów. Na początku mieliśmy zamiar oglądać „Magiczne drzewo” lecz nie serial ale film pełnometrażowy. Jednak  w drodze głosowania zdecydowaliśmy, że obejrzymy „Siedem życzeń”, którego akcja jest ułożona chronologicznie. Do tej pory obejrzeliśmy trzy z siedmiu (jak wskazuje tytuł) odcinków. Tytuł pierwszego to: „Rademenes”, drugiego: „Spojrzenie faraona”  a trzeciego „Być dorosłym”. Film bardzo mi się podoba. Lubię Dariusza, jego przygody i jego śmieszne życzenia. Na zajęciach omawiamy odcinki i robimy różne rzeczy związane z treścią filmu. Czasem nasza pani Agnieszka przynosi gitarę elektro – akustyczną i gra nam piosenkę „Siedem życzeń” a nasze piękne głosy śpiewają. Sprawia mi to przyjemność.

Na spotkaniach pijemy przez siebie zrobioną herbatę. I wtedy nam fajnie.

Do naszych zajęć przyłączyło się dwóch sympatycznych panów. Jeden nazywa się Mateusz, a drugi podobnie do pierwszego. Mamy bardzo miłą panią prezes Fundacji, panią Kasię. Pozwala nam wspólnie spotykać się. Do tej pory mieliśmy już 11 spotkań. Zostało nam jeszcze 5. Możliwe, że pani Kasia pozwoli nam spotykać się dalej.

Dawid – uczestnik zajęć



 

Szczecin, dn. 27.11.2013 

 

Tęczowy Klub Filmowy - wrażenia

Nasza grupa nazywa się TĘCZOWY KLUB FILMOWY. Spotykamy się od września  w Fundacji „Tęcza serc”, która mieści się przy ul. Kolumba 60. Odbyło się już 11 spotkań, wszystkie w środy. Planujemy nagrać film o naszym zespole. Chcemy, by był on krótki ale ciekawy, no i oczywiście tani.

Na zajęciach oglądamy serial „Siedem życzeń”. Widzieliśmy już trzy odcinki: „Rademenes”, „Spojrzenie faraona” oraz „Być dorosłym”. Ich głównymi bohaterami są Darek i jego spełniający życzenia kot. Darka zagrał Daniel Kozakiewicz.

Na zajęciach uczyliśmy się również piosenki, która rozpoczyna każdy z odcinków serialu „Siedem życzeń”. Jesteśmy wdzięczni Fundacji, że możemy tu przychodzić, możemy pić wspólnie herbatę, częstować się ciastkami, rozmawiać. Podoba mi się to, że spotkamy się w małej grupie. Zawsze jest miło i przyjemnie. Nie ma takiej rzeczy, która by mi się nie spodobała na naszych spotkaniach.

Opowiem jeszcze o wczorajszej wizycie w TVP Szczecin. Zobaczyliśmy tam dwa studia: małe i duże. W małym studiu nagrywane są między innymi: „Kronika” oraz „Co niesie dzień”, a studiu dużym zapowiedzi do „Kroniki” oraz program „Zawsze po 18-tej”.

Zaciekawiło mnie jak nagrywa się prognozę pogody. Prowadzący stoi na niebieskim tle a następnie komputerowo nakłada się mapę naszego województwa. Prezenter nie może być ubrany na niebiesko ponieważ zostanie na niego naniesiony komputerowy obraz i nie byłoby go widać. Podobnie z oczami. Prezenter, który zapowiada pogodę a ma niebieskie oczy musi założyć soczewki kontaktowe w kolorze zielonym lub brązowym.

Dowiedzieliśmy się, że jeden z najtańszych sprzętów w telewizji jest warty około  300 000 złotych. Zdziwiło mnie, że do nagrywania programów telewizyjnych służy specjalne urządzenie – nazwane kranem kamerowym. Muszą go obsługiwać od 2 do 4 osób.

W  czasie wizyty w studiach podglądały nas kamery, aby pracownicy Telewizji mieli pewność, że nic złego się nie dzieje.

Ogólnie w budynku TVP Szczecin bardzo mi się podobało. Szkoda tylko, że mogliśmy tam być tak krótko. Mieliśmy nadzieję, że spotkamy się z jednym z dziennikarzy ale wszyscy byli w terenie. Poza tym telewizję miał odwiedzić ważny minister – niestety nie podano nam jego nazwiska.

Ciekawą relację z wizyty TVP przygotowały również moje koleżanki – Weronika  i Nadia

Serdecznie zapraszam

 Kaja – uczestniczka zajęć   

 


 

Wizyta w TVP Szczecin – wrażenia

We wtorek 26 listopada 2013 r. byliśmy w TVP Szczecin i bardzo nam się to podobało, więc postanowiłyśmy to opisać.

Było to tak: poszliśmy tam i byliśmy bardzo podekscytowani. Myśleliśmy, że zobaczymy redaktora i chwilę, gdy nagrywają ważne wiadomości. Zamiast tego zobaczyliśmy dwa studia nagraniowe. Wszystko popsuła wizyta ministra.

 W studiu zobaczyliśmy niebieskie tło do nagrywania pogody, a gdyby prezenter miał niebieskie oczy to należy założyć soczewki, które ten kolor zmienią na inny. Każdy prezenter pogody może obserwować siebie na ekranie małego telewizora. Poza tym w studio był kran ale bez wody. Służył on do poruszania kamery.

Na suficie studia były wielkie klimatyzatory nazywane jeżykami, bo kiedy w studio są włączone wszystkie reflektory to robi się temperatura ok. 40 stopni C. W dużym studio tych reflektorów było ponad 70. Ten system obsługuje specjalna tablica, która pokazuje jakie reflektory działają.

 Ponadto w dużym studio były różne kolory tła np. czarny wyszczupla, beżowy poszerza,  a gdy rozłożony jest niebieski można nagrywać nawet „Gwiezdne wojny” czy sceny na pustyni. W dużym studio jest również wydzielone specjalne miejsce gdzie można pokazać swoje umiejętności.

Ze względów bezpieczeństwa w studiach wszystko jest plastikowe a także wszędzie są rozmieszczone ukryte kamery. Nasza przewodniczka, pani Asia nie powiedziała nam gdzie są. Jedna ze ścian w studiach jest wykonana z takiej specjalnej czerwonej cegły, która przypomina ser. To po to aby w studio był naturalny dźwięk.   

Bardzo się nam tam podobało.

Weronika i Nadia – uczennice kl. V e, uczestniczki KLUBU FILMOWEGO, który działa w Zachodniopomorskiej Fundacji Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc”


 

 


 

ROK 2014

 

TĘCZOWY KLUB FILMOWY -  PODSUMOWANIE II EDYCJI

Od września 2014 do listopada 2014 r. w siedzibie Zachodniopomorskiej Fundacji Pomocy Rodzinie  odbyła się II edycja warsztatów psychoedukacji filmowej dla  uczestników w wieku od 10 do 14 lat

 

Prowadząca zdecydowała się na zastosowanie 3 filmów:

„Dziewczynka w trampkach”

„Hugo i jego wynalazek”

„Sekret księgi z Kells”

W trakcie trwania warsztatów prowadząca zakładała również wpływ grupy uczestników na wybór filmów do projekcji i analizy. Poprzez głosowanie uczestnicy dokonali wyborów następujących obrazów filmowych:

„Avatar”

„Siedem życzeń” odc. 6 „Klątwa bogini Bast”

„Alicja w krainie czarów” .

Po zakończeniu programu uczestnicy odpowiadali na pytanie: Który z prezentowanych podczas warsztatów filmów podobał Ci się najbardziej?   Wskaż miejsca od numeru 1 do 6 (1 miejsce przyznaj filmowi, który podobał Ci się najbardziej). W ten sposób powstał ranking filmów polecanych przez młodych kinomanów z Tęczowego Klubu Filmowego: 

·            Dziewczynka w trampkach – średnia ocen: 3,42

·                   Hugo i jego wynalazek – średnia ocen: 3,16

·                   Avatar – średnia ocen: 1,83 (I M)

·                   Siedem życzeń („Klątwa bogini Bast”) – średnia ocen: 2,75 (II M)

·                   Sekret księgi z Kells – średnia ocen: 3,75

·                   Alicja w krainie czarów – średnia ocen: 2,80 (III M)

 

Poniżej przedstawiamy  subiektywne uzasadnienia uczestników odnośnie ich wyborów na poszczególne miejsca.

W przypadku wyboru „Avatara” najczęściej pojawiały się uzasadnienia „zaskakujące efekty specjalne, grafika i scenografia, ciekawa fabuła, dużo akcji” . Jedna   z uczestniczek pisała: „Dużo akcji. Ciekawa fabuła opowiadająca o wojskowym ,który przypadkiem został Avatarem i wcielił się w niebieskiego człowieka, który mieszkał w plemieniu Navi.

Wojsko zaatakowało plemię. Mimo tego, że był on z wojska bronił Navi. Byli oni na Pandorze, tylko po to, aby zdobyć minerał, który jest wart: 1 kg= 25 000 000 dolarów. Nie liczyli się z tym, że są tam inni, którzy też czują. Byli bezwzględni, nie mieli serca, nie myśleli o nich, nie doceniali ich. Na samym końcu Navi wygrali. Mimo, że wojsko miało przewagę liczebną to w mieszkańcach 

Pandory tkwiło uczucie, które kazało im walczyć do upadłego. Nie poddali się, bo wiedzieli o co walczą – o wolność i przyszłość pokoleń.”

W przypadku wyboru „Klątwy bogini Bast” (6 odc. Serialu „Siedem życzeń”) uczestnicy podawali następujące uzasadniania: „kot spełniający życzenia, muzyka, ciekawa fabuła, muzyka w filmie, dlatego, że oglądaliśmy go w ubiegłym roku  i bardzo nam się podobał”.

„Alicja w krainie czarów” zyskała przychylność młodej widowni ponieważ:  „wszystko w filmie wydawało się takie rzeczywiste, ciekawa scenografia, aktorzy zagrali to bezbłędnie”.

Jedna z uczestniczek pisze: „Podobała mi się Biała Królowa, że jest taka. Miała piękne królestwo i wredną siostrę – Czerwoną Królową. Ona szukała Alicji, która się zmniejszała i powiększała”.

W przypadku filmu „Sekret księgi z Kells” uczestnicy pisali: „ciekawi bohaterowie, grafika filmu, opowiadał o religii, film bardzo , lubię animację”.

„Dziewczynka w trampkach” zaciekawiła uczestników ponieważ; „ten film sprawił, że czuję, że mam szczęście bo jestem Polką, prawa kobiet w Islamie są straszne, zdziwiłam się, że dziewczyny nie mogą jeździć na rowerze; najbardziej mi się podobało jak mama podarowała jej [bohaterce] rower; bo film opowiadał o kulturze Arabii Saudyjskiej”. Jednak wielu uczestników narzekało na: „brak akcji”.

Film M. Scorsese „Hugo …” wybrało najmniej młodych widzów. Jedna  z uczestniczek pisze: „W filmie tym pokazano, że przyjaźń, wiara, dążenie do celu, jest jedną z rzeczy bez której nie da się iść dalej. Ten film ma ciekawy morał”.

Uczestnicy chcieliby przekazać Fundacji „Tęcza Serc” następujące informacje:

„Pozdrawiam Panią Kasię, za to, że nas wsparła”

 „Cieszę się, że przyszłam”.

„Gratulacje dla całej Fundacji”

„Chciałabym przekazać prowadzącej, że te zajęcia były fajne”

„Chcę podziękować i pozdrowić”

 „Bym chciała pogratulować Pani Kasi, że się starała, żebyśmy mieli zajęcia (…)”.

„Chciałabym przekazać osobie, że zajęcia były super!”

„Serdeczne podziękowania”

Na podstawie wypowiedzi prowadząca uznaje, że zajęcia klubu filmowego okazały się dla dzieci przydatne, bowiem prowadziły one do zakładanych efektów.

Opiekun Klubu  -  Agnieszka Czachorowska

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z podsumowania programu warsztatów


 

 


 

ROK  2015

„Filmowanie to bajanie

tylko u nas na ekranie”

/Alanos X – uczestnik III edycji warsztatów TKF/

 

III edycja warsztatów Tęczowego Klubu Filmowego

Zajęcia Klubu Filmowego rozpoczęły się we wrześniu a trwały do listopada 2015 r. Brało w nich udział 14 uczestników. Zaczęliśmy od obejrzenia i omówienia filmu animowanego pt. „Fantastyczny sklep z kwiatami”. Opowiadał on o ludzikach z drutu, którzy się przebierali i tańczyli. Potem podzieleni na trzy grupy tworzyliśmy scenariusze, scenografie i ludziki z plasteliny. Stwarzaliśmy tytuły do naszych filmów, a następnie przemieszczaliśmy naszych bohaterów i wykonywaliśmy zdjęcia. Montowaliśmy je i dokładaliśmy muzykę. Tak uczyliśmy się o animacji poklatkowej                i ten sposób powstały nasze filmiki.

Chcieliśmy jeszcze zrobić krótkie filmy fabularne ale zabrakło nam czasu L

2 listopada 2015 roku zorganizowaliśmy seans filmowy, na który zaprosiliśmy naszych Rodziców i Panie Prezes Fundacji. Pani Prezes wręczyła nam certyfikaty ukończenia warsztatów filmowych. Poczęstowaliśmy Rodziców ciastami i gorąco ich pożegnaliśmy.

Kiedy wróciłam z rodzicami do domu moja mama była oczarowana, że dzieci mogą tworzyć takie filmy.

Uczestniczka warsztatów – Donata Kucharska

 

Po ustaleniu z uczestnikami a także za pisemną zgodą opiekunów prawnych powstałe etiudy filmowe (animacje poklatkowe) zostały zamieszczone na platformie internetowej You Tube. Troje uczestników nadało sobie pseudonimy (nicky), którymi zostało zapisane ich współautorstwo.

 

DZIĘKUJEMY ZA MOŻLIWOŚĆ TWÓRCZEJ PRACY W FUNDACJI „Tęcza Serc”

ZAPRSZAMY DO OBEJRZENIA 3 KRÓTKICH ETUID FILMOWYCH (WYKONANYCH TECHNIKĄ ANIMACJI POKLATKOWEJ) BĘDĄCYCH TWÓRCZĄ INTERPRETACJĄ DZIAŁALNOŚCI ZACHODNIOPOMORSKIEJ FUNDACJI POMOCY RODZINIE „Tęcza Serc”

„Walki robotów” – Komentarz autorów - uczestników warsztatów:

"Zapraszamy na krótki filmik pt. "Walki robotów". Mściwe roboty zmieniają się w ... o tym przekonacie się, kiedy zobaczycie film. Mamy nadzieję, że się spodoba".

https://www.youtube.com/watch?v=xgbCcbZu5xM

„Jednorożce” - komentarz autorek – uczestniczek warsztatów:

"Jednorożce to fantastyczna historia o rasie, która prawie wyginęła. Lecz miłość i przyjaźń uratowały sytuację..."

https://www.youtube.com/watch?v=8CPewC52LPc

„Dziecko buszu” – komentarz autorów – uczestników warsztatów:

"Dziecko buszu, ten filmik Was tak nakręci, że będziecie skakać jak dzikie małpki. Zapraszamy do oglądania szalonego filmiku. Życzymy miłego seansu. "

https://www.youtube.com/watch?v=_0rIVv_V67s

 

ROK 2016

Szczecin, 14.04.2016

 

Etiuda filmowa „Razem .. raźniej” wyróżniona

 

Z radością Was zawiadamiamy, że nasza etiuda pt. „Razem …raźniej” otrzymała wyróżnienie w konkursie  „Myśl Korczakiem”, który polegał na zilustrowaniu poprzez film wybranej sentencji Janusza Korczaka. Na konkurs przysłano 27 prac. Do finału dopuszczono 13 tytułów filmowych. Jury wybrało zwycięzców I, II i III miejsce oraz osiem wyróżnień. Jesteśmy trochę zdziwieni, ale dumni, że nas zauważono. Gratulujemy innym dojścia do finału i wygranych.

 http://www.ameryka.com.pl/pl/zamowienia-publiczne/2-uncategorised/836-konkurs-mysl-korczakiem-rozstrzygniety

A teraz krótko o naszym filmie. „Razem …raźniej”. Tworzyło go 13 osób. Dzięki współpracy udało nam się opowiedzieć o naszej grupie. Wybraliśmy cytat Janusza Korczaka: „Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej”. I to jest prawda.

 Donata Kucharska, Jagoda Michalak, Alan Buczak, Ola Majewska

z TĘCZOWEGO KLUBU FILMOWEGO

 Zapraszamy do obejrzenia naszej etiudy

https://www.youtube.com/watch?v=nFrGsjvichI

GRATULUJEMY ZESPOŁOWI I PANI AGNIESZCE, KTÓRA WSPIERA MŁODE TALENTY.

 


Darmowy Program PIT
Dziękujemy za wsparcie:

Kontakt

Zachodniopomorska Fundacja
Pomocy Rodzinie
"Tęcza Serc"


ul. Kolumba 60
70 - 035 Szczecin

Fundacja jest czynna:

pn i pt: 10:00-14:00
śr: 11:00-17:00

tel. 508 170 803
tel/fax (091) 433 27 27