Nasze działania / Wczasy socjoterapeutyczne dla rodzin

Wczasy socjoterapeutyczne dla rodzin

Raz w roku w okresie wakacyjnym Fundacja organizuje dla rodzin Wczasy Socjoterapetyczne. Adresatami programu są rodziny zastępcze wraz z dziećmi przyjętymi i naturalnymi do 18 roku życia, zamieszkujące na terenie województwa zachodniopomorskiego. Preferowany w programie jest udział całej rodziny. Bierzemy pod uwagę, że są również osoby samotnie zajmujące się opieką zastępczą i one także uczestniczą we Wczasach.

Miejsce, w którym organizujemy wypoczynek jest Zespół Placówek Oświatowo-wychowawczych "Szkuner" (Dom Wczasów Dziecięcych ) w Myśliborzu. Budynek położony nad malowniczym Jeziorem Myśliborskim. Rodziny mają możliwość wypoczynku i integracji, dzieci mają zorganizowane całodniowe zajęciaedukacyjno-rekreacyjne, natomiast dorośli prócz wypoczynku uczestniczą w warsztatach socjoterapeutycznych.

Cele:

 • Integracja rodzin zastępczych.
 • Wsparcie rodzin zastępczych w rozwiązywaniu trudności wychowawczych w życiu codziennym.
 • Wskazanie sposobów radzenia sobie z emocjami w codziennym życiu.
 • Otwarcie na relacje z innymi.
 • Skuteczna komunikacja.
 • Relaksacja i wypoczynek czynny.

W tym działaniu współpracowaliśmy z:

Domem Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu.
Urzędem Miasta Szczecin wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej.
Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

 • rok 2007 pierwsze wczasy mogliśmy zorganizować dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Szczecin.

 

 • Rok 2008 projekt współfinansowany był przez Urząd Marszałkowski.

"W dniach 21-28 września 2008 roku mieliśmy szczęście uczestniczyć w drugiej edycji wczasów socjoterapeutycznych "Tęcza serc w moim domu" dla rodzin zastępczych i placówek rodzinnych, zorganizowanych przez Zachodniopomorską Fundację Pomocy Rodzinie "Tęcza Serc". Zamieszkaliśmy w gościnnym i bardzo przyjaznym Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu prowadzonym przez pana dyrektora Jana Jakubów.
Był to dla nas czas nie tylko tak potrzebnego wypoczynku i relaksu, ale również doskonalenia naszych kompetencji opiekuńczych, wzmacniania poczucia własnej wartości i uczenia się jak radzić sobie z trudnościami. Służyły temu codzienne warsztaty socjoterapeutyczne dla opiekunów oraz indywidualne konsultacje. W tym czasie nasze dzieci otoczone były opieką pedagogiczną. W grupach wiekowych uczestniczyły w zajęciach plastycznych, grach i zabawach, spacerach. Miały możliwość oglądania bajek i filmów, wyjścia do muzeum, zabawy na dyskotekach. Codziennie z opiekunami mogły korzystać z basenu pływackiego. Kolejne atrakcje to wspólny wyjazd do leśnego rezerwatu, a potem rodzinne grzybobranie; przejażdżka łodzią motorową po Jeziorze Myśliborskim; dwukrotne grillowanie przy muzyce i tańcach w "Grzybolandii". Integracji dorosłych służyły oprócz warsztatów wieczorne spotkania świetlicowe. Mogliśmy wymienić się doświadczeniami, przekazać sobie cenne informacje, pożartować, wzajemnie się wspierać.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wczasów i umożliwili naszym rodzinom wspólny wypoczynek."

Monika mama zastępcza


 

 • Rok 2009 to wsparcie zarówno Urzędu Miasta, jak i Urzędu Marszałkowskiego.

 

ROK 2010

Wczasy za nami, Kto nie był niech żałuje. Dopisała pogoda, dopisały nastroje, Pan Mirek wszystko dobrze przygotował,  zorganizował. Na wczasy w tym roku pojechało nas ponad 120 osób, to dużo więcej niż dotychczas.

Wczasy mogliśmy zrealizować dzięki wsparciu finansowemu Urzedu Miasta Szczecin oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego - dziękujemy.

wspomnienia z wczasów 2010

 

 

ROK 2011

W ramach wczasów zorganizowano:

 • warsztaty socjoterapeutyczne dla dorosłych;
 • wykład z warsztatami psychoedukacyjnymi;
 • wyjścia na plażę;
 • wyjazdowe imprezy integracyjne na Ranczo Radzicz;
 • wycieczki;
 • przedstawienie teatralne dla młodzieży;
 • turniej tenisowy;
 • rodzinne regaty żeglarskie;

Ponadto rodziny mogły skorzystać z konsultacji psychologa.

Wczasy juz kolejny raz odbyły się dzięki wsparciu Urzędu Miasta Szczecin oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

 


Wczasy 2013

Znów, jak co roku, rodziny zastępcze mogły wypoczywać i korzystać z uroków lata dzięki gościnności Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu.

Tym razem dorośli uczestnicy wczasów doskonalili swoje umiejętności rozwiązywania trudnych sytuacji i radzenia sobie z konfliktami i złością na warsztatach pn. „Trening Zastępowania Agresji” prowadzonych przez dwie trenerki: panią Monikę Schab i panią Michalinę Bojko.  Warsztaty były bardzo intensywne, a poprzez refleksję oraz ćwiczenia praktyczne  pomogły uczestnikom zrewidować swoje postawy, poglądy i konkretne zachowania. Przyczyniły się także do nowego spojrzenia na siebie i swoje mocne strony.

Podczas intensywnego treningu opiekunów nasze pociechy spędzały czas pod czujnym okiem pań wychowawczyń. Maluchy bawiły się na placu zabaw oraz podczas zajęć ruchu rozwijającego prowadzonych przez panią Beatę i Kasię z Fundacji. Młodzież chętnie korzystała z pobliskiego stadionu i zajęć sportowych.

W czasie wolnym od zajęć rodziny plażowały i korzystały z wodnych atrakcji nad pobliskim jeziorem. Popołudniami i wieczorami integrowaliśmy się podczas wspólnych zabaw „podwórkowych” oraz świetlicowych „nasiadówek”. 

Gorąco dziękujemy za wspólnie spędzony czas wszystkim uczestnikom i pracownikom Domu Wczasów Dziecięcych. Do zobaczenia za rok!

                                                                                                                                     Uczestnik wczasów

 

Wczasy 2014

W tym roku wczasy odbyły się w nowym miejscu - Ośrodku Poznańskiej Szkoły Biznesu, położonym w Nowej Studnicy. Niektórym trudno było uwierzyć, że są jeszcze takie miejscowości do których dojazd jest polnymi lub leśnymi drogami. Dla jednych to problem, dla innych duża atrakcja. Każdy i tu mógł znaleźć coś dla siebie.

Do dyspozycji duży plac z miejscem na ognisko, ławeczki, stoły, boisko tenisowe, stoły bilardowe, boisko do piłki plażowej. Chętni mogli wykupić lekcje jazdy konnej. Jak co roku przez 5 dni dorośli mieli szkolenia, a dzieci i młodzież miała w tym czasie zapewnioną opiekę i zorganizowany czas. 

 

Rodziny z pieczy zastępczej zainteresowane udziałem we wczasach prosimy o kontakt .

Darmowy Program PIT
Dziękujemy za wsparcie:

Kontakt

Zachodniopomorska Fundacja
Pomocy Rodzinie
"Tęcza Serc"


ul. Kolumba 60
70 - 035 Szczecin

Fundacja jest czynna:

pn i pt: 10:00-14:00
śr: 11:00-17:00

tel. 508 170 803
tel/fax (091) 433 27 27